Слайд-проєкт "Дитячий фольклорний БУМ"

Сьогодні можна загубитися в різноманітному світі мистецтва… Проте ми повинні пам’ятати про український автентичний фольклор. Автентичний – незалежний від іншої культури, глибоко народний, пронесений крізь віки. Матеріал фольклору величезний. Серед цієї великої кількості творів, нашу увагу привернули твори, які відносяться до дитячого фольклору. Ми започатковуємо слайд-проєкт «Дитячий фольклорний БУМ», де будемо опубліковувати кращі зразки народної творчості у різних категоріях: «Забавлянки», «Дражнилки», «Мирилки», «Скоромовки», «Колисанки», «Лічилки», «Заклички», «Небилиці» …

             

КАТЕГОРІЯ "МИРИЛКИ"

Тяжко на серці, коли посваришся з другом. І перепрошувати своїми
словами часом непросто. Тож було вигадано альтернативну форму — ритмічні віршики, які швидко поліпшують настрій і відновлюють дружбу. Назвали їх просто — мирилки. Мирилки – невеличкі віршики чи пісеньки, розраховані на те, щоб забути недавню сварку, відновити товариські стосунки. Хоча мирилки простенькі за змістом і формою твори, коефіцієнт її корисної дії значний. Вони вносять у бурхливе дитяче життя мирне начало, знижують напруження, викликане конфліктними ситуаціями, що спалахують, як правило, без поважних причин.







































КАТЕГОРІЯ "КОЛИСАНКИ"
Колиско́ва, також колиса́нка — жанр народної родинної лірики, специфічний зміст і форма якої функціонально зумовлені присиплянням дитини в колисці. Визначальний у колисковій пісні не
змістовий, а звуковий (ритмо-мелодійний) компонент.

























КАТЕГОРІЯ "СКОРОМОВКИ"

Серед великої кількості творів українського автентичного фольклору своєрідним фольклорним жанром є скоромовка. Скоромовка – весела та віртуозна гра у швидке повторення жартівливих віршів і фраз, які складно вимовляти без належної підготовки. У рамках слайд-проєкту «Дитячий фольклорний БУМ» - кращі зразки народної творчості у категорії «Скоромовки».

Зможете повторити, жодного разу не збившись?



























КАТЕГОРІЯ «ЛІЧИЛКИ»

Лічилки допомагають дітям визначати черговість в

різних іграх. Помічено, що замість того, щоб просто домовитися між собою, хто за ким слід, дітлахи чомусь воліють рахуватися. Як лічилки зазвичай виступає короткий вірш, наділена динамічністю і представляє значний інтерес. Може бути, саме такий підхід дозволяє їм іноді уникати зайвих суперечок і розбіжностей, які нерідко призводять до сварок усередині дитячого колективу. Лічилки чудові
тим, що допомагають визначитися у виборі гри заздалегідь і не витрачати час на суперечки, що дуже важливо для збереження внутрішнього мікроклімату. Крім того, це просто кумедні твори усної народної творчості, які легко запам'ятовуються, є веселими і добрими.


























                           КАТЕГОРІЯ "ЗАБАВЛЯНКИ"

Створене народом мовлення рясніє образними розмовними формами, виразною лексикою. Це багатство рідної мови може бути донесене до дітей  за допомогою дитячого фолькльору. Ми продовжуємо знайомити  читачів із слайд-проєктом «Дитячий фольклорний БУМ».

Сьогодні у нас ще одна категорія -  «Забавлянки»

Забавлянки — коротесенькі пісеньки чи віршики гумористично-жартівливого змісту, що супроводжуються відповідними рухами, активізують єдність слова та моторики дитини, розвивають її мовлення. Незважаючи на свою простоту, забавлянки сприяють жвавому спілкуванню з довкіллям, формують відчуття прекрасного.

Забавлянками здавна користувались дорослі у процесі спілкування з маленькими дітьми. Забавлянки співали тоді, коли дитина вже починала сидіти самостійно. Забавлянки покликані стимулювати загальний розвиток дитини і мають практично-побутове призначення: активізувати дитину, заспокоїти її, викликати в неї позитивні емоції. 3абавлянки — напрочуд вдала й доцільна форма спілкування дорослих з дитиною, що сприяє гармонійному розвитку. Це спілкування викликає в маляти почуття фізичного комфорту, радість, активізує сприйняття рiзноманiтних зовнішніх подразників.

3абавлянка — це i гра, i дія, i пісенька.






























КАТЕГОРІЯ "ДРАЖНИЛКИ"
У нас для вас нова порція родзинок усної народної творчості. Сьогодні будемо по-доброму дражнити одне одного. Отож, наш традиційницй  "Дитячий фольклорний БУМ" і нова категорія - "Дражнилки".

Дражнилки - це короткі глузливі вірші, що висміюють
ту або іншу якість, а іноді і просто прив'язані до імені римовані рядки.

Народна мудрість завжди давала вихід негативним
емоціям дитини у слові, яке супроводжували рухи, стрибки, гримаси — у дражнилках. Наявність дражнилок, їх різноманітність і цензурний характер — показник здорових відносин у дитячому колективі, здатності до адаптації без втручання дорослих і без фізичної розправи. Народна дражнилка призначена для того, щоб поставити на місце кривдника, виказати своє ставлення до неправильної поведінки. Ефект дражнилки розрахований на багаторазове докучливе повторення одних і тих самих слів.














































КАТЕГОРІЯ «ЗАГАДКИ»

Ми продовжуємо знайомити  читачів із слайд-проєктом «Дитячий фольклорний БУМ». Ще одна категорія -  «Загадки».

Серед розмаїття фольклорних творів вони виблискують справжніми перлинами. Загадки потребують розгадування, розумової діяльності, використання життєвого досвіду, знань, здатності робити спостереження й висновки. Часто загадка є засобом поетичного сприйняття й осмислення світу.

Загадка — невеликий твір, що у прихованій, хитро сплетеній формі описує предмети та явища, які потрібно вгадати, назвати.

 Чимало текстів найдавніших загадок є у казках, наприклад у «Мудрій дівчині». Стислі алегоричні тексти не лише були засобом перевірки мудрості людини, а й мали пізнавальну цінність: з їх допомогою народні знання передавали наступним поколінням.

Більшості українських загадок властива образність. Вони багаті на поетичні засоби, влучне і дотепне слово.












































КАТЕГОРІЯ "НЕБИЛИЦІ"Цікавим жанром у дитячому фолькльорі є таку звані небилиці, або нісенітниці. Дітям трьох - чотирьох років уже зрозумілий їхній парадоксальний зміст, що викликає здоровий сміх і жарти.Небилиці - це твори народної словесності, у яких витворений своєрідний незвичайний, абсурдний світ зі свідомовикревленою перевернутою реальністю. Генетично вони давніші, ніж соціально-побутові казки, оскількив ряді чарівних казок спостерігаються елементи нісенітниць.    Отож,  у «Фольклорнио-дитячому БУМі" категорія "Нісенітниця".Вивчай своє! Плекай своє! Люби українське!















































КАТЕГОРІЯ «ЗАКЛИЧКИ»

Ми продовжуємо знайомити читачів із дитячим фольклором. Наступна категорія нашого слайд-проєкту «Дитячий фольклорний БУМ» - «Заклички».

Заклички пов’язані з вірою людини в магічну силу слова. Розвиваючись, народ поступово втрачав цю віру, одначе рудименти таких уявлень лишалися жити серед дітей.

Заклички до дощу, сонця, хмар пов’язані із землеробською працею наших далеких предків. У далекому минулому вони, вірогідно, супроводжувалися й певними магічними діями, невиразні відгомони яких можна помітити у деяких текстах. Безперечно, заклички змінилися від тих прадавніх часів, але лишилася їхня суть — прохання, щоб пішов чи припинився дощ, вийшло сонце чи розійшлися хмари.

Характер звертань і зміст закличок – різноманітний.
Одні з них — просто розвага, інші вимагають певної відповіді і є своєрідним ворожінням, пророцтвом майбутнього. Діти звертаються до миші, щоб «дала» новий зуб; до гикавки, щоб перейшла на когось іншого; до води, щоб швидше стікала після купання.

Заклички - дуже цікавий і оригінальний фольклорний
дитячий жанр, тож давайте його не загубимо у вирі сьогодення.

 













































КАТЕГОРІЯ "НАРОДНІ ІГРИ»

«Як дитина бігає і грається, так їй здоров’я усміхається», - стверджує прислів’я. Чим більше дитина рухається, тим краще росте й розвивається. Народні рухливі ігри за змістом і формою прості та доступні дітям різного віку. Вони є універсальним засобом у фізичному вихованні дітей. Народні ігри забезпечать вашій дитині не тільки фізичний, а й виховний, та пізнавальний ефект, сприятимуть залученню до витоків національної культури та духовності, зроблять їхнє дозвілля веселим та яскравим.

Отож, сьогодні у рамках слайд-проєкту «Дитячий фольклорний БУМ» - кращі зразки народної творчості у категорії «Народні ігри».

























Немає коментарів:

Дописати коментар